.: Čištění řeky :.

Vodáci vyčistili Chrudimku od 3,5 tuny odpadků.

V sobotu 9.4. proběhl historicky první ročník „Čištění Chrudimky“ u příležitosti 39. otevírání vodácké sezóny na Chrudimce.

V sobotu ráno se v Chrudimi na Střelnici sešlo přes 150 vodáků, aby symbolickým otočením Čochtanova klíče otevřeli novou vodáckou sezónu v Pardubickém kraji a zároveň pokřtili nové háčky a lodě, kterých bylo letos nečekaně hojné množství.

Novinkou tradiční vodácké akce pořádajícího oddílu TJ Klubu vodáků-turistů bylo čištění koryta a břehů Chrudimky. Vodáci chtějí sběrem naplavených odpadků poukázat na znečištění řek v České republice a vlastním příkladem pomoci ke zkrášlení malebného toku domovské říčky.

Vlastního dobrovolného sběru se zúčastnilo přes 100 vodáků z pěti vodáckých oddílů sídlících na řece Chrudimce a odpad se svážel na 50 kánojích a třech pramicích. Pro odvoz největších „úlovků“ bylo zapotřebí dokonce plavidla spojit do katamaránu, aby nedošlo k jejich přetížení. Nejčastěji se sbíraly PET láhve, polystyren, igelity, ale v kontejnerech zajištěných bezplatně firmou Služby města Pardubice a,s. se objevily i kuriózní věci jako například: dětské kočárky, pneumatika od Liazky včetně disku, kanape, nespočet dopravních značek, zahradního nábytku a pneumatik.

Celkové množství, více než 3,5 tuny sesbíraných odpadků, je pouze desetina celkového odhadovaného množství naplaveného odpadu v čištěném úseku Chrudim – Pardubice. Proto se rozhodli vodáci zopakovat tuto akci při každém otevírání Chrudimky.

Čištění řeky je bezesporu důležitá a prospěšná akce, ale mnohem důležitější je, aby obyvatelé nejen chrudimského povodí udržovali řeku čistou.

S tím vodáci pomoci nemohou - to už záleží na každém z nás!

Čištění Chrudimky podpořili:
Magistrát města Pardubice, Město Chrudim, Povodí Labe, Služby města Pardubic, Pardubický kraj.

S mediální podporou a propagací pomohli:
Hydro magazín, Mladá Fronta DNES, Blesk, Sedmička, Městský zpravodaj, televize RTA a Český rozhlas Pardubice.


Tento článek si můžete stáhnout jako PDF dokument ( 480 kB).

Komentáře

 Přidat komentář
©2006 TJ KVT Pardubice